Home

Piraci na Maskarenach to wyprawa rodzinna obliczona na trzy miesiące, której głównym celem jest poznanie i ukazanie prawdziwego oblicza mieszkańców, fascynującej kultury i bujnej przyrody Mauritiusa, wysp Rodrigues oraz Réunion.

nasza rodzinka2Jesteśmy rodzicami 16-miesięcznej Zuzi (tytułowy pirat) oraz osobami uzależnionymi od podróży i poznawania nowego. Stęsknieni za ciepłem i słońcem południowych krain, oraz stylem życia zamieszkujących tam ludzi. Od wielu lat zakochani w Grecji, która jest dla nas perłą ziemskiego globu.

Tym razem wybieramy się znacznie dalej: na trzy wyspy leżące na wodach Oceanu Indyjskiego, które staną się dla nas domem na kilka miesięcy, w okresie kiedy w Polsce panuje słota, chlapa, a z nieba siąpi deszcz lub pada śnieg. mapka

Réunion, Mauritius i Rodrigues to trzy wyspy położone na Oceanie Indyjskim w archipelagu Maskarenów, a każda z nich różni się od pozostałych swoim odrębnym charakterem i odmiennymi atrakcjami turystycznymi i tradycjami.

Mimo, że położona aż dziewięć tysięcy kilometrów od Paryża, wyspa Réunion stanowi część Francji – jest to jej departament zamorski. Dlatego też językiem oficjalnym jest francuski, a walutą – euro. Chociaż jest to tropikalna wyspa, to góry, a nie plaże są jej główną atrakcją. Najwyższym szczytem, a zarazem wygasłym wulkanem jest Piton des Neiges (3070 m n.p.m.), natomiast Piton de la Fournaise jest wulkanem (2632 m n.p.m.), który daje o sobie znać nader często (ostatnia erupcja miała miejsce 31 lipca 2015 r.). Osobliwością tej wyspy są tzw. cirque, czyli głębokie kotliny powstałe wśród skał na skutek erozji wulkanicznych.

Mauritius – największa i najsłynniejsza wyspa archipelagu –  znana już była w średniowieczu arabskim żeglarzom. Władali nią kolejno Portugalczycy, Holendrzy, Francuzi i Anglicy. Podobnie jak Réunion, jest to wyspa pochodzenia wulkanicznego, lecz obecnie nie występuje tam żadna aktywność sejsmiczna. Mauritius odznacza się wyjątkowo pięknymi krajobrazami. Do miejsc szczególnie wartych zobaczenia należą: Domaine des Chasseurs, górski park krajobrazowy; Park Chamarel, gdzie wulkaniczna ziemia mieni się różnymi kolorami; rezerwat ptaków Casela; ogród botaniczny Pamplemousses; wodospady Rochester.

Na wyspie żył do XVIII w. jeden z większych gatunków ptaków – dodo – lecz został zupełnie wytrzebiony przez człowieka. Według pisemnych przekazów ważył pomiędzy 20 a 25 kg, podczas gdy przeciętny indyk waży w granicach 12-16 kg.

Wyspa stanowi interesującą mieszankę kultur i wyznań, toteż w stolicy kraju, Port Louis, można podziwiać chińską pagodę, meczet Jummah, typowo angielską katedrę Świętego Jacka i tamilskie świątynie. Z kolei miejscowość Mahebourg pełna jest kolonialnych budynków pochodzących z XVII wieku.

Miłośnicy przyrody będą zachwyceni odwiedzając w Domaine des Chasseurs gęsty las tropikalny pełny przeróżnych drzew takich jak eukaliptusy, drzewa hebanowe i cynamonowe, dzikie orchidee, bergamoty i palmy.

Odwiedzając Mauritius warto zajrzeć do muzeum znaczków pocztowych, Muzeum-Fabryki herbaty Bois Chéri oraz obejrzeć i posłuchać występów artystów prezentujących sega –  narodowy taniec archipelagu. Jest to gatunek muzyczny wywodzący się z tańców niewolników afrykańskich.

Ostatnia z wysp, Rodrigues, położona 560 km na wschód od Mauritiusa, nazwana została na cześć portugalskiego żeglarza Diogo Rodriguesa. W przeciwieństwie do Mauritiusa, który jest miejscem łączącym wiele kultur, wyznań i religii, 96% mieszkańców Rodrigues to katolicy.

Wyspa ta, której teren znaczą góry, doliny, laguny i jaskinie, jest prawdziwym klejnotem Oceanu Indyjskiego. Ponadto jest to miejsce jeszcze wolne od masowej turystyki, w którym można odpocząć w ciszy pośród wspaniałej, tropikalnej przyrody.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s